PROJELER

PROJELER
1.I. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Eğitim Yönetmenliği tarafından, “2010 Okullarda” projesi kapsamında 25 Kasım 25 Aralık tarihleri arasında, İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali gerçekleşti. “Değişiyorum, Farkında mısın?” konsepti ile “DEĞİŞİM” temasını işleyen Bienal’e çocuklar ve gençler; resim, heykel, seramik, fotoğraf, düzenleme, video, müzik ve sahne performansları ile katıldılar. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali ile İstanbul’da yaşayan öğrenci ve öğretmenlerin güncel sanatın içinde yer almaları, farklı materyal, teknik ve disiplinleri kullanmaları ve özgün sanat çalışmalarını toplumla paylaşabilmeleri, bu yolla da sanat eğitiminin çocuk ve gençler için öneminin vurgulanması amaçlandı.

Çocuklara ve gençlere yönelik güncel sanat etkinliklerini kapsayan İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali Sanat Limanı (Antrepo 5), Haydarpaşa Garı, Söğütlüçeşme Garı, Tuzla İdris Güllüce Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. “2010 Okullarda” projesi kapsamında gerçekleşen Bienalde, gençler ve çocuklar ürettikleri, her biri birbirinden farklı, ilginç ve yaratıcı çalışmaları toplumla paylaşırken, bir sanat etkinliğinde izleyici değil sanatçı olarak yer alma fırsatını yakaladılar. Bununla birlikte, İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile İstanbul’daki 39 ilçeden öğretmen ve öğrencilerin çalışmaları bir bütün halinde ve aynı anda sergilendi.

Bir ay sürecek Bienal’e İstanbul’un 39 ilçesinde bulunan 2.500 okuldan 5000 öğrenci katıldı. Bienale ayrıca, Anadolu’daki öğrenciler de TEGV (Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı) aracılığıyla katıldılar. Beyoğlu’ndan Tuzla’ya, Kadıköy’den Sultanbeyli’ye hatta Anadolu’dan da farklı okullardan öğrencilerin katıldığı Bienal, her yerden her çevreden genç ve çocuğun sürece katılması açısından önemlidir. Geleceğin sanat tüketicileri olan çocuk ve gençler, plastik sanat disiplinlerini, güncel sanat öğelerini kavrarken, farklı bakış açıları edinerek yaratıcılıklarını geliştirmiş oldular. Çocuklar ve gençlerin, okullarda öğretmenleri koordinatörlüğünde ve sanatçı-öğrenci atölyelerinde ürettikleri çalışmalar İstanbul’daki öğrencilerin enerjisini Bienal’e yansıtmıştır. Dünyada birkaç ülkede, Türkiye’de ise ilk kez yapılan ve sanat ve eğitim adına önemli bir görev üstlenmesi sebebiyle dikkatleri üzerine çekecek olan İstanbul Çocuk ve Gençlik Bienali genel izleyiciler dışında, sanat ve eğitim çevresinden, öğretmenlere, öğrencilere ve velilere kadar geniş bir izleyici kitlesini kendine çekmiştir.
2. II. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali

2012 Yılı, ikinci İstanbul Çocuk Bienali için hazırlıkların ve uygulamanın yapıldığı yıldır. 1 Ocak 2012 tarihinde hazırlık faaliyetlerine başlanan Bienal 9-23 Kasım 2012 tarihleri arasında Kadıköy Meydanı, Şehir Hatları Vapurları, Şirket-i Hayriye Sanat Galerisi, Kadıköy Belediyesi Merkez Sanat Galerisi, Beşiktaş Belediyesi Mustafa Kemal Kültür Merkezi Beşiktaş Çağdaşta gerçekleşti. İkinci Bienalde birbirinden farklı 33 kurumla işbirliği, ortaklık, sponsorluk bağlantısı kurduğumuz önemli bir yıldır.

Kasım 2012 tarihlerinde gerçekleşen II. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nin konseptini “Düş Çocuk, Gerçek Çocuk”, “Düş mü, Gerçek mi?” şeklinde, küratörler Maria Sezer, Leyla Sakpınar, Gülçin Özdemir ve Esra Çelikkanat tarafından belirlendi.

Bienal kurumsal ortağı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve TEGV Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı işbirliğiyle, Beyoğlu’ndan Tuzla’ya, Kadıköy’den Sultanbeyli’ye 39 ilçenin özel ve kamu okullarında öğrenim gören öğrencileriyle birlikte, Anadolu’dan ve yurtdışından çocukların katılımı sağlanmıştır. SKYGD (Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği), CİSST (Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği), İFSAK (İstanbul Fotoğraf Sinema Amatörleri Derneği), AKUT Çocuk Akademisi, TOG (Toplum Gönüllüleri Vakfı), yayınevleri, konsolosluklar gibi farklı kurum ve STK’larla işbirliği geliştirerek, sokakta çalışan, suça bulaşmış, cezaevinde bulunan, cezaevinde doğmak zorunda kalan çocuklar ve özürlüler gibi dezavantajlı grupları da kapsamaktadır. Taşımalı bir organizasyonla binlerce dezavantajlı öğrencinin Bienali görmesi sağlandı. Bu gruplarda yer alan çocuklardan birçoğu; sanatçı, atölye katılımcısı, gönüllü ve ziyaretçi olarak bienalde yer aldı.
3. III. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali

İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali ve Çocuk Hakları Haftası Etkinlikleri 15 Mayıs 2014 tarihinde başlayarak yılsonuna kadar devam etti. “Küçük olan iyidir” temasıyla Yaklaşık 34 bin çocuğun, gencin yetişkinin; izleyici, katılımcılığıyla gerçekleşen III. Bienal; birbirinden farklı 246 adet etkinliğe ev sahipliği yaptı. İstanbul’un pek çok noktasına yayılan kültür sanat etkinlikleri toplumun hemen her kesiminden izleyiciye ulaştı.

İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nin 3.sünde önceki bienallere göre etkinlik sayılarımızda gözle görülür bir artış oldu. 600’ü aşkın öğretmenin görev aldığı, proje ürettiği Bienale; yapıtları, konserleri ve performansları ile 7311 çocuk ve genç katıldı. 246 etkinlik ve 349 projenin sergilendiği Bienal, her kesimden ve yaştan 35603 izleyiciye ulaşıldı.

Bu sene Nepal, İsveç, Hollanda, KKTC, Almanya, Avusturya’dan toplam 150 çocuk ve gencin katılımı oldu. Ayrıca bu ülkelerden uzman sanatçı ve eğitmenlerin katkılımı ile Bienal Uluslararası bir kimlik kazamaya doğru ilerledi.
4. IV. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali

2016 yılının Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleştirilecek 4. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nin başlığı “Uyandırma Servisi, GÜNAYDIN!” olarak belirlendi. Bu tema ile amaçlanan, Türkiye’den ve yurt dışından, çocuk ve gençlerin farklı sanat disiplinlerinde (görsel sanatlar, film, dans, müzik, tiyatro, yeni medya…) yaratıcı ve bağımsız biçimde sanatsal üretimlerde bulunmalarını sağlamaktır. Katılımcılar ve izleyiciler için sembolik olarak ‘uyandırma servisi’ başlığı altında bir farkındalık yaratarak, yaşadıkları çevreye ve kendilerine karşı duyarlılıklarının artması hedeflenmektedir.
5. Suriyeli Çocuklar Sanatla Buluşuyor

Palet Kültür Sanat ve Eğitim Derneği’nin 4. İstanbul Çocuk ve Gençlik Bienali etkinlikleri çerçevesinde yürüttüğü çalışmalara Suriyeli çocukları da dâhil etti. Dünya Çocuk Hakları gününde açılışı yapılan, Suriyeli Çocuklar Sanatla Buluşuyor projesi, Kızılay Sultanbeyli Toplum Merkezi ortaklığında gerçekleşti.

Proje Suriyeli çocukları hedef alan ve Unicef desteği ile yürüttüğü Suriye Acil Durum Müdahalesi Kapsamında Sultanbeyli ilçesinde kurulan Toplum Merkezinde yüzlerce çocuk savaşın yıkımından uzaklaşarak, fırça ve renklerin büyülü atmosferinde çalışmalar ürettiler.

Dünya Çocuk Hakları günü için gerçekleştirilen çalışma ile İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienalini yapan sanatçı grup; Maria Sezer, Leyla Sakpınar,  Süreyya Acar ve Gazi Selçuk, Fatma Aksu Arıuçar koordinatörlüğünde çocuklarla bir araya geldi. Sultanbeyli ilçesinde sayıları 179 bini geçen misafir Suriyeli ailelerin 4/18 yaş aralığındaki çocuklarını hedef alan çalışma, başarıyla tamamlandı. Sanatçıların çocukların en temel hakkı olan “Oyun Oynama Hakkı”nı merkeze aldıkları projede kısa bir süreliğine de olsa çocuklar yaşadıkları savaştan uzaklaşarak sanatın eğlendirici, terapi edici ve yaratıcı büyülü atmosferi ile buluşuyor.
6. Öğretmen Sanat Eğitim Akademisi

“Öğretmen Sanat Eğitimi Akademisi”; 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın, desteği ile Palet Kültür Sanat ve Eğitim Derneği tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğü  işbirliğiyle, kurduğu, bir eğitim organizasyonudur. Akademi Gazi Selçuk’un kurucu direktörlüğünde, Prof. Dr. Selahattin Dilidüzgün, Fikret Toksöz, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ve yardımcısı Şerafettin Turan’ın desteği ile, 2010 yılında faaliyetlerine başladı.

Sanat eğitimi alanında Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan Akademi, Avrupa Birliği’nin “Yaşam Boyu Öğrenme” ilkesine uygun olarak öğretmelerin ihtiyacı olan eğitim desteğini sağlamaktadır. Akademi, sanat eğitimi anlayışının gelişimine katkıda bulunarak dünya ölçeğinde her yönü ile rekabet edebilecek donanımlara sahip öğretmen, çocuk, genç ve sanatçıların yetişmesine katkıda bulunacaktır.

Amaç:

Akademi, sanat eğitimi konusunda donanımlarını geliştirmek isteyen öğretmen ve katılımcılara; Tiyatro/Drama Eğitimi, Görsel Sanatlar Eğitimi, Bilim, Fen, Orff, GEMS (Great Explorations Inmats and Sience), Reggio Emila ve Müzik Eğitimi alanlarında sertifika düzeyinde eğitim programı geliştirmek ve uygulamak amacındadır.